Розробки уроків

Тема: Розв´язування вправ та задач на відсотки.
( 6 клас)
Мета уроку:
Навчальна: удосконалення вмінь і навичок розв´язування задач на відсотки.
Виховна:  виховувати пізнавальний інтерес до навчання, відповідальність, створити ситуацію успіху для кожного учня.
Розвивальна: розвивати культуру розумової діяльності, вміння самостійно працювати; виховувати почуття любові до рідного краю.
Тип уроку: систематизації знань, застосування знань, умінь та навичок.
 Очікувані результати: усвідомлене володіння навичками проведення відсоткових розрахунків при розв’язуванні задач прикладного змісту.
Обладнання: мультимедийный проектор, экран, роздатковий матеріал для самостійної роботи, підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Визначити свій емоційний стан за допомогою малюнків (намалювати сонечко чи хмарку)
Девізом нашого уроку будуть слова з пісні, яку виконує відома українська співачка Ніна Матвієнко:
«З роду в рід кладе життя мости,
Без коріння саду не цвісти,
Без стремління човен не пливе,
Без коріння сохне все живе.»
II. Перевірка домашньої роботи
 Гра «Знайди помилку»
1) На дошці заздалегідь написане розв’язання домашніх вправ та задач із навмисно припущеними помилками (типовими).
2) Виконуючи домашнє завдання, ви користувались певним теоретичним матеріалом, який розміщений в параграфі. Давайте його пригадаємо.  Одному з учнів класу пропонується задати запитання з теми іншому учню. Якщо інший учень відповідає, то він задає наступне запитання учню класу на свій вибір, якщо не відповідає, то запитання іншому учню задає перший учень.
III. Формулювання теми й мети і завдання уроку.
IV. Мотивація.
- Як ви думаєте для чого ми вивчаємо тему: «Відсотки»?
- А чи знаєте ви, що про відсотки навіть вірші складають, ось прослухайте один із них
ВДАЛІ ВІДСОТКИ
(жартівливий вірш)
Відсотки вдалі
Краще медалі.
Сьогодні зранку
Сходи до банку,
На депозит вклади свій розум,
А через рік приїдеш возом,
Щоб відсотки відвантажити
І все життя яєчню смажити.
Не тягни кота за хвіст.
Не тримай грошей в шухляді,
Поки є відсотків ріст,
Будеш весь у шоколяді.
V. Розв’язування вправ і задач.
1.    1)  Територія Братського лісництва складає 1,5 тис.га, ліси району відносяться до І категорії. На території лісництва розташовано два цінних та найбільш мальовничих урочищ „Дубова балка” і „Хомутець”, вік дерев в яких налічує більше 50 років.
На території району  4,9 тис. га лісів, із них 1,55 тис. га – державні, 3,35 тис.га – належать господарствам, 96,0 тис.га – мисливських угідь.
 Обчислити:
-   скільки відсотків становлять ліси Братського від лісів району?
-  скільки відсотків державних лісів?
- на скільки відсотків мисливських угідь більше, ніж тих, що належать господарствам?
2)  Територія Братщини в сучасних межах складає 1,1 тис.кв.км., що становить 4,5% від загальної території області. Знайти територію області.
3) За 2015 рік  у Братському районі зібрано 109,5 тис. т. зерна. Озимої пшениці – 40,5%, озимого та ярого ячменю – 31,4%, вівса – 0,14%, жита – 0,05 %. Обчислити урожай кожної культури.
4) Ціна холодильника підвищилась  із 4500грн до 8000грн. На скільки відсотків підвищилась ціна телевізора? Результат округлити до одиниць.
5) На пасажирському теплоході 600 місць. З них 28% місця першого класу, 36%- другого класу, решта – третього. Скільки місць третього класу на теплоході?
6) Вартість деякого товару була 90 грн. Спочатку вартість товару знизили на 20%, а потім підвищили на 10%. Якою стала вартість товару після цих змін?
7) Тато оформив вклад до банку під відсотки. Яку суму отримає тато через 2 роки та який прибуток, якщо він вклав 5000 грн під 25%?


2.  Самостійна робота (розв’язування різнорівневих тестових вправ)

Перевірка шляхом взаємоперевірки, правильні відповіді написані на дошці.
VI. Підсумок уроку
Знову визначте свій емоційний стан за допомогою малюнків.
Технологія «Незакінчене рішення».
1) На уроці я зрозумів…………
2) Сьогодні я дізнався……………..
3) Девіз уроку відповідав, чи не відповідав нашим діям, тому що……..

VII. Домашнє завдання 

Стежками Братщини разом з математикою
(6 клас)
Мета:
1.           Використовуючи краєзнавчі матеріали, узагальнити і систематизувати відомості про натуральні числа та дії з ними, десяткові дроби, дії з ними, відсотки, знаходження відсотків від числа та числа за його відсотком.
2.           Формувати вміння логічно мислити, використовувати набуті знання для розвитку задач; розвивати увагу, памʼять, цікавість до математики.
3.           Виховувати почуття любові до рідного краю.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизація знань з математики.
Форма уроку: урок-подорож.
Учні повинні знати:
-  правила виконання дій з натуральними числами;
-  правила виконання дій з десятковими дробами;
-  правила знаходження відсотків від числа та числа за його відсотком.
Учні повинні вміти:
застосовувати набуті знання при виконанні обчислень прикладів і задач з натуральними числами, десятковими дробами, знаходження відсотків від числа та числа за його відсотком.
Обладнання: проектор, переносна дошка, презентація, фотоматеріали.
Хід уроку
1.           Організаційний момент.
Сьогодні ми будемо подорожувати стежками рідного краю, намагаючись поєднати дану подорож з математикою.
Рідний край! Тут проходить наше дитинство, юність, тому хочеться знати про нього якщо не все, то, принаймні, більше, ніж ми знали досі.

Девізом нашого уроку є такі слова: «Пізнай свій край… себе, свій рід, свій народ, свою землю – і ти побачиш шлях у життя. Шлях, на якому найповніше розкриються твої здібності. Ти даси йому продовження, вторувавши стежину, із тієї стежини вже рушили у життя твої нащадки. І також будеш ти».
Г. Сковорода
2.  Історична довідка про виникнення Братського
Селище Братське, спочатку як хутір, виникло ще на початку ХVІІ століття на козачій переправі по шляху на Соколи ( Вознесенськ). До хутора-зимівника стали переселятися козаки та осідати гайдамаки та кріпаки, що  втекли з неволі. Хутір переріс у село. Його назвали Братське. За однією з версій істориків, ця назва пішла від слова „братчики” (товариші), як іменували один одного при звертанні козаки та гайдамаки. За іншою версією селище було назване Братським на честь трьох братів Живковичів, які в 1788 році одержали від Катерини ІІ  45 тис. десятин землі на цій території. Пан Живкович намагався наповнити село ремісниками, торговцями, розвинути його і перетворити в містечко. Він давав ділянки під оселі, сприяв будівництву хат. В Братське з різних місць переселялися міщани. В 1828 році виникла Братська волость. Братське довгі роки – аж до революції 1917 року, територіально підпорядковувалось Єлисаветградському  повіту Херсонської губернії.
Згодом при проведенні адміністративно-територіального поділу УРСР відповідно до Постанови № 310  ВУЦВК 7 березні 1923 року був створений Братський район із Ганнівської та Братської волостей, який до 1944 року належав Одеській області. Після визволення України від німецько-фашистських загарбників район було  приєднано до Миколаївської області.
3. Розв’язування задач і вправ
1. Розвʼязавши наступний приклад  ми з вами зможемо дізнатись  кількість населення нашого району та кількість населення у селищі Братське:
17,779(285,6 + 714,4) =                     (17779 жителів району)
(9723,67 - 266,17) : 1,5 =                   (6305 жителів селища)
2. Селище міського типу Братське розташоване на річці Мертвовід, в яку в межах населеного пункту впадають річки Камʼяно-Костувата та Комишувата.  Довжина річок Камʼяно-Костувата та Комишувата - 54 км, що становить 47,4% від довжини річки Мертвовід.  Знайти довжину річки Мертвовід.
3. Доросле населення селища 5041 чоловік, дітей - 1264. Знайти відсоткове відношення дітей.
4. У місцевому парку Живковича є Велика поляна, яка має форму круга.
Рухаючись по діаметру, потрібно зробити 130 кроків. Знайти площу цієї поляни, при умові, що довжина кроку 42 см.
5. Довжина мосту на окружній дорозі 30 м. Чи порушує правила водій автомобіля, якщо він проїхав його за 1 хв 35 с (за правилами, швидкість водія не повинна перевищувати 90 км/год)?

4. Рефлексія. Ось і закінчився наш урок-подорож по рідній Братщині.
Справді, наша земля неповторна, чарівна, мальовнича. Не засмучуйтесь, що заочна подорож закінчилась. На вас чекає ще багато нового і цікавого, тож не лінуйтесь, збагачуйте і накопичуйте свої знання. Вони – основа вашого успіху, ваших майбутніх відкриттів.
Спитати хочеться мені:
-                Навчились ви чогось, чи ні?
Продовжіть:  ЗНАЮ…ВМІЮ … ЦІНУЮ …
5. Оцінювання.
Молодці! Перешкоди подолали, всі задачі розвʼязали. Настав оцінок час!

6. Домашнє завдання:  Скласти і розвʼязати задачу, використавши матеріал про рідне селище.
